مقالات

ممکن است از دوران مدرسه بعضی چیزها را فراموش کرده باشید. پس برای یادآوری باید بگوییم که سیاره ما متشکل از سه لایه است. بیشتر شبیه تخم مرغ است.زمین دارای یک لایه بیرونی سفت و سخت به نام پوسته است.گوشته، ضخیم ترین لایه، که متشکل از سنگهای نیمه جامد و مواد معدنی است. در زیر گوشته، قلب سیاره ما قرار دارد که بسیار داغ است و به دو بخش تقسیم می-شود. لایه¬های بیرونی، مایع و لایه درونی جامد است. اما جالب است بدانید که تحقیقات جدید نشان می¬دهد که این پایان داستان نیست و در حال حاضرشواهد جدید دانشمندان نشان می‌دهد که هسته درونی ممکن است یک هسته داخلی هم در خود داشته باشد.

150209113222-large
این کشف جالب توسط یک تیم بین اللملی از محققان دانشگاه ایلینوی و دانشگاه نانجینگ که با استفاده از تکنولوژی اندازه گیری زلزله که برای بررسی عمیق‌ترین قسمت سیاره ما استفاده کردند ساخته شده است. نتایج تحقیقات آن‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر یک منطقه مجزا ومتفاوت در مرکز هسته درونی زمین از نظر ساختار کریستال آهن وجود دارد.
دانشمندان به هسته زمین علاقه‌مند شده‌اند. زیرا با مطالعه آن می‌توان به بینش مهمی در تاریخ زمین دست پیدا کرد. اما چون دانشمندان نمی‌توانند هزاران مایل برای رسیدن به هسته بپیمایند ترکیب دقیق آن یک راز باقی مانده است. ولی به صورت غیر مستقیم می‌توان به آنچه که در قلب زمین نهفته است دست پیدا کرد.
برای این مطالعه، پژوهشگران دست به تحلیل امواجی که توسط زلزله بوجود آمده است زده‌اند. این امواج لایه‌های مختلف زمین را هنگام یک زلزله میلرزانند، درست مانند زنگی که با ضربه چکش به صدا در می¬آید. با مطالعه تغییرات این پژواک از طریق بالا و پایین رفتن لایه‌های مختلف زمین دانشمندان می‌توانند اطلاعاتی درباره ساختار و ترکیب آن بدست آورند.
این مجموعه داده‌های جدید نشان می‌دهد که هسته درونی سیاره ما، که اعتقاد بر این بود یک توپ جامد شامل نیکل و آهن است، در واقع دارای یک هسته داخلی مجزا است. محققان همچنین متوجه شدند که کریستالهای آهن در لایه‌های مختلف زمین متفاوت است. که این نشان می‌دهد هسته بیرونی و درونی می‌تواند تحت شرایط متفاوت تشکیل شده باشند.
علاوه بر این، یافته‌های جدید نشان می‌دهد که هسته درونی می‌تواند از تغییرات چشمگیر اوایل تاریخ سیاره ما و نحوه تکامل آن پرده بردارد.

13+