مقالات

ربات‌ها ظرف ۲۰ سال آینده جایگزین نیروی انسانی می‌شوند

شکی در این موضوع وجود ندارد که هوش مصنوعی و ربات‌ ها روز به روز در حال پیشرفت هستند و ماشین آلات صنعتی و ربات‌ها در آینده جایگزین نیروی کار انسانی خواهند شد. همان‌گونه که می‌دانید هم اکنون در کارخانه‌های بزرگ صنعتی از ماشین آلات و ربات‌های خاصی به منظور انجام فعالیت‌های مداوم استفاده می‌شود. این ربات ‌ها جایگزین نیروی کار انسانی هستند و این موضوع روز به روز با گسترش مواجه خواهد شد.

بر اساس الگوریتم یادگیری ربات جدیدی که از سوی دانشگاه آکسفورد ارائه شده و مدارک آن به تازگی در مرکز آمار و اطلاعات ایالات متحده کشف گردیده، بیان شده که ظرف ۲۰ سال آینده بیش از ۴۷ درصد از شغل‌های کنونی مردم آمریکا با تکنولوژی و مسائل مربوط به زمینه‌های رباتیک جایگزین خواهند شد؛ بنابراین در آینده‌ی نه چندان دور شاهد جایگزینی ربات‌ها به عنوان نیروی کار انسانی خواهیم بود.

یکی از معقولانه‌ترین و به نوعی نزدیک‌ترین موضوعاتی که در آینده‌ی نه چندان دور حتما با آن مواجه خواهیم شد مسئله‌ی مربوط به رانندگی و سیستم حمل و نقل اتوماتیک و خودمختار با استفاده از اتومبیل‌های بدون سرنشین و ربات های هوشمند است. همان‌گونه که می‌دانید هم اکنون پروژه‌های عظیمی در رابطه با این موضوع از سوی کمپانی‌های بزرگی همچون گوگل و. در دست اقدام هستند؛ بنابراین مطمئنا با کسب موفقیت‌های بیشتر در این زمینه و پیشرفت این تکنولوژی‌ها می‌توانیم شاهد از میان رفتن تاکسی‌های زرد رنگ و به مراتب شغل‌هایی مانند راننده‌ی تاکسی، کامیون و … باشیم.

 مسئله‌ی مربوط به خرده فروشی و تشخیص نیازهای افراد هم از سایر زمینه‌هایی است که پیش‌بینی شده به زودی از جنبه‌های مدیریت انسانی خارج و به سمت و سوی مدیریت دیجیتال و رایانه‌ای پیش برود، چراکه اطلاعات مربوط به نیازهای مردم و خریدهایی که افراد نسبت به آن علاقه‌ی بیشتری نشان می‌دهند به راحتی می‌تواند توسط ربات ها و سیستم‌های مدیریتی کامپیوتری و هوشمند طبقه‌بندی و مدیریت شوند. از این‌رو در آینده نیازی به مداخله‌ی نیروهای انسانی به منظور جمع‌آوری آمار و اطلاعات مربوط به زمینه‌های این چنینی وجود نخواهد داشت و ماشین‌ها و ربات‌های هوشمند آینده به راحتی و به شیوه‌های فوق‌العاده هوشمندانه و دقیق‌تری می‌توانند این اقدامات را مدیریت کنند.

البته نباید فراموش کنیم که تغییرات ذکرشده و جایگزینی ربات های آینده در مسیرهای شغلی به این زودی‌ها اعمال نمی‌شوند و تیم تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد حداقل زمان مد نظر به منظور شروع این فرآیندها را معادل با ۲۰ سال در نظر گرفته‌اند و این ۲۰ سال زمان پیش‌بینی شده، تنها یک فرضیه‌ی نزدیک به واقعیت به شمار خواهد رفت؛ اما در این بین مشکلات عمده‌ی فنی و قانونی متعددی نیز وجود دارند. به عنوان مثال باید تمامی وسایل نقلیه‌ی غیرخودمختار با وسایل نقلیه‌ی خودمختار هوشمند هماهنگ‌سازی شوند و قوانینی به منظور تعامل این دو نوع وسایل حمل و نقل در نظر گرفته شود و یا به کلی استفاده از وسایل نقلیه‌ی غیرخودمختار ممنوع اعلام شده و تنها در موارد خاصی اجازه‌ی استفاده از آن‌ها داده شود. از این‌رو تیم تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد خاطر نشان کرده که در حال حاضر جامعه آمادگی لازم به منظور پذیرش این پیشرفت تکنولوژی‌های مربوط به آن را ندارد.

آقای مایکل آزبورن (Michael Osbourne) از اعضای دانشگاه آکسفورد عقیده دارد که با وجود ماشینی و رباتیک شدن مشاغل در آینده‌ی نه چندان دور، همچنان نقش انسان‌ها و نیروهای کار انسانی خلاق و اجتماعی در جوامع حفظ خواهد شد. به نظر شما این احتمال وجود دارد که در سال ۲۰۳۵ میلادی برای رفتن به محل کار خود از تاکسی‌های بدون راننده و خودمختار استفاده کنید؟ و یا وظایف اصلی کاری شما توسط ربات‌های هوشمند انجام شوند؟

.

منبع : بیست ستون

5+