پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی

ما در دوره­ انقلاب صنعتی سوم زندگی می­کنیم که از سال ۲۰۱۰ آغاز شده و انقلابی است که صنعت را به سمت تک­سازی و سفارشی­ سازی می­ برد. عصری که در واقع بازگشتی است به دوران پارینه سنگی اما با در دست داشتن فن­آوری. انسان در عصر پارینه سنگی شروع به ساخت ابزارهای مورد نیاز شخصی با استفاده از شکل دادن سنگ و ترکیب آن با مصالح دیگر نظیر چوب و … کرد.

اکنون نیز صنعت به جایی می­ رود که هر کس بتواند هر آنچه نیاز دارد، خاص خودش، تهیه نماید. و مهمترین ابزار تحقق این واقعیت، چاپگرهای سه بعدی و مواد آنهاست. پس باید خود را به این علم مجهز نمائیم و مزایای آن بهره­ مند گردیم.

شرکت نامگان در زمینه­ پرینترهای سه بعدی از شرکت های پیشرو و فعال بوده و در زمینه­ های مختلف مشارکت داشته و دارد. از جمله مشارکت با مراکز پزشکی برای استفاده از پرینتر سه بعدی در زمینه­ پزشکی و توسعه­ نرم­ افزاری منحصر به فرد در تبدیل فایل های حاصل از اکوکاردیوگرافی به فایل های قابل پرینت، مشارکت در برگزاری و شرکت در اولین رویداد ساخت افزایشی (اردیبهشت ۹۶)، و همچنین مشارکت در افزودن و داوری شاخه­ مسابقات پرینترهای سه بعدی در سیزدهمین جشنواره­ دانش­ آموزی تبیان (بهار ۹۷)، مشارکت در ثبت و راه ­اندازی انجمن صنفی ساخت افزایشی، مشارکت و داوری مسابقات دومین رویداد جامع ساخت افزایشی (آذر ۹۷) و …

image017

 

با توجه به آنچه ذکر شد، در راستای تربیت دانش­ آموزانی که بتوانند همگام با پیشرفت صنعت سفارشی­ سازی، مهارتهای لازم را کسب نمایند دوره ­های مختلفی طراحی شده است.

  • دوره­ کوتاه مدت

این دوره با هدف آشنایی اولیه و ارزیابی علاقمندی شرکت­ کنندگان برگزار می­ گردد. شرکت­ کنندگان با طی این دوره در صورت علاقمندی می­توانند به صورت جدی در دوره­ های ترمیک ادامه دهند.

طول دوره: ۳ جلسه­ دو ساعته

مباحث مورد آموزش:

  • جلسه­ اول: آشنایی با پرینتر سه بعدی و انواع تکنولوژیهای مورد استفاده، گذشته و آینده و شاخه­ های کاربردی آن و در اختیار قرار دادن فایل نرم افزار ۱۲۳d Design،
  • جلسه­­ دوم: شروع به آموزش نرم افزار طراحی و تعریف یک پروژه­ ساده برای شرکت­ کنندگان به عنوان تمرین در منزل،
  • جلسه­ سوم آموزش مقدماتی تنظیم پارامترهای پرینت و پرینت سه بعدی بعضی پروژه­ هایی که شرکت­ کنندگان در منزل طراحی کرده­ اند.

ظرفیت: در این دوره محدودیت خاصی از نظر ظرفیت وجود ندارد و می تواند تا ۵۰ نفر شرکت کننده را نیز در بر بگیرد.

وسایل مورد نیاز: وجود لپ تاپ که برنامه روی آن نصب شده باشد، به فراگیری مباحث کمک میکند.

 

image004

 

  • دوره­ های ترمیک

در این دوره ­ها شرکت ­کنندگان از مقدمات آغاز کرده به مرور تا سطوح پیشرفته و طراحی مکانیزمها پیش خواهند رفت.

طول دوره: بسته به واحد آموزشی و نیازهای مربوطه، تعیین می­ شود.

مباحث مورد آموزش:

این دوره ­ها به صورت پروژه محور برگزار میگردد. ابتدا اصول کار با نرم­ افزار طراحی ۱۲۳d design و بعد از مدتی، نرم­ افزار Solidworks به شرکت­ کنندگان آموزش داده شده و آنان در قالب گروه های مختلف پروژه­ای را تعریف و در طول ترم پیش برده تا مرحله­ ساخت ادامه خواهند داد.

در طول دوره مهارتهای طراحی مدل سه بعدی با استفاده از نرم ­افزارهای ذکر شده، پیشرفت کرده، مواردی که باید در ساخت با پرینتر مد نظر قرار گیرد و نهایتاً کار با پرینتر سه بعدی، آموزش داده می­شود.

در ترم های پیشرفته­ تر، پروژه­ ها پیچیده ­تر شده و به مرور علم طراحی مهندسی و بکار گیری مکانیزم های مختلف با شرکت­ کنندگان کار می­ شود.

ظرفیت: تعداد ۱۴ الی ۱۶ نفر برای شرکت در این دوره­ ها مناسب می ­باشد.

وسایل مورد نیاز: هر گروه ۲ یا حداکثر ۳ نفره از شرکت­ کنندگان می­ بایست یک لپ تاپ حاوی نرم­ افزار طراحی مورد آموزش همراه داشته باشند.